Vid varje besök i Köpenhamn tänker jag att man borde flytta dit. Allt jag är intresserad av – till exempel mat, konst, design, kultur och arkitektur – är nämligen snäppet bättre i den danska huvudstaden. Jag har haft förmånen att resa mycket i jobbet de senaste 25 åren och jag tycker fortfarande att Köpenhamn, som helhetsupplevelse, slår allt. Varför? undrar du. Ja, var ska jag börja?
Till exempel för att man på sommaren kan bada överallt mitt i city i rent vatten. Och för att Köpenhamns stadsplanerare anlitar världens främsta arkitekter att bygga nya och innovativa hus, parker och mötesplatser för invånare och oss besökare. Och för att det godaste surdegsbrödet och kardemummabullarna bakas och säljs i varje gathörn. Och för att Noma, som flera gånger har blivit utnämnd till världens bästa restaurang, förändrat hur världen ser på nordisk mat och ynglat av sig i nya krogar, barer, bagerier och kaféer. (När The Bear återvände med sin andra säsong utspelade sig ett helt avsnitt i Köpenhamn.) Eller är det bara så enkelt som att den här staden alltid känns härligare, mer kontinental, lite farligare och lite sexigare än Stockholm?
Tyvärr är det praktiskt omöjligt för mig att flytta, men jag återvänder så ofta jag kan, allra helst under modeveckan i augusti när dagarna börjar med löpning, bad och kaffe ute på Refshaleøen och avslutas sent på natten på Apollo Bar mitt i Nyhavn. Nedan finns min personliga guide till Köpenhamn. 15 favoriter – hotell, restauranger, butiker och bagerier – som jag alltid besöker. Om och om igen.

The Darling
Charmigt designpensionat

Det finns många fina hotell i Köpenhamn för den som vill unna sig något extra. Till exempel det 5-stjärniga Hotel d’Angleterre på Kongens Nytorv eller boutique-iga Hotel Sanders som påminner lite om Ett Hem i Stockholm. Men frågan är om inte The Darling, ett extremt charmigt ”designpensionat” med två lägenheter i ett townhouse från 1700-talet, är mest unikt – i alla fall om du är intresserad av dansk formgivning och samtidskonst.
På The Darling är rummen inredda med en noggrant utvald samling av möbler, konstverk och designföremål från ikoniska namn som Arne Jacobsen, Finn Juhl, Hans J. Wegner, Poul Kjaerholm och Børge Mogensen. Trots det känns The Darling inte som att bo i ett galleri, grundarna Jens Løkke och Uffe Buchard har skapat en hemtrevlig känsla (hygge!) av mjuka träslag, varma texturer och harmoniska färgtoner. Och blir du som jag förälskad i prylarna – grattis, för
allt på The Darling är till salu.
Niels Hemmingsens Gade 1.
Juno the Bakery
Svenskt superbageri

Är det värt att promenera 45 minuter ut från centrum för att besöka ett bageri i Østerbro och när du äntligen kommit fram tvingas köa i ytterligare en halvtimme för att köpa en kardemummabulle?
Juno the Bakery öppnades 2018 av den svenske bagaren och kocken Emil Glaser, som tidigare arbetat på Noma. Han tog med sig erfarenheten från fine dining för att skapa ett bageri som fokuserar på högkvalitativa ingredienser och traditionellt hantverk. Här erbjuds perfekt crispiga croissanter, ljuvliga pain au chocolat och ett surdegsbröd med djup och rik smak.
Lokalen, som är minimalistiskt inredd av Frama, förstärker känslan av precision och noggrannhet, här lämnas absolut ingenting åt slumpen. Och hur var det nu med bullarna – vad är grejen? Receptet är hemligt, men den generösa mängden kardemumma, som mals i lokalen, smör av högsta kvalitet och en ovanligt lång jäsningstid som gör degen fluffigare och den perfekta balansen mellan sötma och kryddighet lär vara avgörande.
Århusgade 48.
Mangia
Rustik italienare

”Rustik” är en sliten klyscha när det kommer till att beskriva traditionella restauranger, men det passar ändå utmärkt för att ge en bild av Mangia, det italienska vattenhålet i krogtäta Vesterbro. Matsalen har öppen planlösning, svag belysning, enkla trämöbler och vita, välstrukna bordsdukar. Inga krusiduller, inget tjafs.
Även de flesta av rätterna, som till exempel cacio e pepe av hemgjord pasta, ser så enkla ut på tallriken att man inte ens bemödar sig med att ta upp sin iPhone för att dokumentera ögonblicket. I stället kan man fokusera på hur fantastiskt maten smakar, tillagad på kvalitetsråvaror av tre olika kockar från Piemonte, Puglia och Marche, och att atmosfären påminner om de bästa restaurangerna jag ätit på i Milano (Bagutta) och i Rom (Nino).
När vänner ber mig om krogtips i Köpenhamn säger jag alltid Mangia först. Och att man måste boka bord långt i förväg, på helgerna är det alltid fullt.
Bagerstræde 9.
Told og Snaps
Suveränt smørrebrød

Smørrebrødets historia går tillbaka till början av 1800-talet då det ursprungligen var en enkel lunch för arbetare. På den tiden arbetade många danskar långa dagar på fabriker och jordbruk och man behövde en näringsrik och lätt rätt att ta med till lunch. Det vanliga var att man la smörat bröd tillsammans med rester från gårdagens middag i sin matlåda och åt på rasten. Denna enkla mat utvecklades till att bli mer avancerad när fler började experimentera med pålägg, kryddor och upplägg.
I dag räknas smørrebrød nästan som en lyxig måltid – i alla fall med tanke på priserna. Told og Snaps, som ligger på en tvärgata till turistfällan Nyhavn, erbjuder en autentisk dansk matupplevelse. Restaurangen är liten och intim med mörka träbord med vita dukar och gamla porträtt på kungafamiljen i guldramar på väggen. Favorit på menyn är skivad rostbiff på rågbröd toppat med remouladsås, rostad lök, picklad gurka och riven pepparrot. Som namnet antyder är snaps – ”en skarp” – en viktig del av upplevelsen och de hälls av tradition upp till brädden.
Toldbodgade 2.
La Banchina
Bar för badsugna

La banchina är italienska och betyder ”kajen” eller ”bryggan”, ett passande namn eftersom denna restaurang, kafé och badplats ligger precis vid vattnet på Refshaleøen (ett tidigare industriområde som har förvandlats till ett kulturellt centrum) cirka 15 minuters cykelväg öster om Köpenhamns centrum. När La Banchina öppnade 2016 blev det snabbt en destination både sommar- och vintertid eftersom man kan kombinera mat och vin eller fika med bad och bastu.
Min absoluta favoritsysselsättning på morgonen är att springa till La Banchina, bada, dricka en cappuccino och sedan vända tillbaka in till stan. På vägen ut till Refshaleøen passerar du bland annat Nyhavn, Operahuset på Holmen, Christiania och restaurangen Nomas vackra trädgårdsodling.
Refshalevej 141.
Studio Oliver Gustav
Ikonisk designstudio

Oliver Gustav öppnade sin butik och showroom i Köpenhamn 2014 och har sedan dess haft en betydande påverkan på skandinavisk inredning. Hans stil bryter delvis med den traditionella ljusa och minimalistiska estetiken och erbjuder i stället interiörer i en dämpad, mörk färgpalett med toner av grått, brunt och svart.Butiken ligger en bit utanför centrum, på Kastelsvej på Østerbro, men är väl värt en utflykt.
Lokalen, med högt i tak och naturligt ljus, förstärker känslan av att detta är lika mycket ett konstgalleri som en shop. Här presenteras ett kuraterat urval av designobjekt, konstverk, möbler och speciella accessoarer från både samtida designers och antika miljöer. En betongstol av Jonas Bohlin blandas med asiatisk keramik och ett mexikanskt träskelett! Atmosfären här inne är så omtumlande vacker att även om du inte har råd med att köpa något kommer du ut rik på en unik upplevelse.
Kastelsvej 18.
Prolog Coffee
Kaffe i världsklass

Fram till cirka 2007–2008 var Kødbyen,”Köpenhamns Meatpacking District”, fortfarande ett industriområde för kött- och livsmedelshantering. När slakterierna minskade sin verksamhet eller flyttade ut skapades det tomma lokaler att tas i bruk av konstgallerier, barer, restauranger och klubbar. 2009 öppnade Fiskebaren som blev först ut att göra området till en gastronomisk destination.
Jag upptäckte Prolog Coffee – som öppnades 2016 av av Jonas Gehl och Tobias Duelund – genom ett löparevent och har sedan dess varit stammis. (Prolog har en löparklubb som springer regelbundet och äter frukost efter träningspasset.) Prolog fokuserar på högkvalitativt specialkaffe där det är tydligt som gäst att varje detalj spelar roll. Man samarbetar med mindre, hållbara kaffeproducenter och är noga med att välja bönor som ger unika och komplexa smaker. Kaffet rostas ofta lätt för att framhäva dess naturliga smakprofil, med syrlighet, sötma och fruktighet.
Förutom klassiska espresso-baserade drycker erbjuder Prolog flera alternativa bryggmetoder som pour-over, aeropress och batch brew. Kaffenörderi kan ibland bli komiskt som barista-sketcher i tv-serien Portlandia, men Prolog får guldstjärna för utsökt hantverk och härlig atmosfär.
Høkerboderne 16 / Randersgade 45
Apotek 57
Lunch i livsstilskoncept

Byggnaderna längs Fredericiagade utvecklades under 1700- och 1800-talet som en del av den övergripande stadsplaneringen för Frederiksstaden, i närheten av slottet Amalienborg, som byggdes för att hylla kung Fredrik V. På nummer 57 fanns förr – som du säkert redan förstått – ett apotek, som i dag rymmer livsstilskonceptet Frama Studio Store och detta kafé och enkla lunchställe.
Apotek 57 serverar hembakt bröd, sallader, soppor av säsongens råvaror, egna juicer och färska bakverk och små desserter. Eftersom kaféet ligger i butiken omges vi av Framas möbler, doftljus, hudvårdsprodukter och andra designobjekt från det populära varumärket. På somrarna hänger besökarna ute på trottoaren vid enkla plåtbord, på träbänkar eller sittande i stentrappor i portuppgången intill.
Varumärket Frama, som grundades 2011 av Nikolaj Damsgaard och Mads H. Rømer, har alltid haft köksredskap och serveringsartiklar i sitt sortiment, så kopplingen till mat känns naturlig. På Apotek 57 får du möjlighet att upptäcka hela designfilosofin. Gillar du stolarna, tallrikarna eller några andra köksprylar finns de tillgängliga att köpa.
Fredericiagade 57.
Admiralgade 26
Nordisk-japansk bistro

Choushoku är det japanska ordet för frukost och har blivit en specialitet på den oerhört charmiga restaurangen Admiralgade 26. Frukosten (egentligen svensk lunch), som består av bland annat grillad fisk, miso-soppa, fermenterade sojabönor, tofu, omelett, kokt ris och picklade grönsaker, är förmodligen unik i sitt slag i Norden och serveras här på lördagar från klockan 11.30.
Den nordisk-japanska bistron blev en naturlig fortsättning för ägarna av den populära vinbaren Ved Stranden 10 ett stenkast ner mot kanalen. På båda ställena har man lyckats skapa en atmosfär som känns retro och modern på samma gång.
Admiralgade 26 är verkligen lite av en hidden gem. Krogen öppnade 2013, men jag hörde talas om den första gången i år och kunde göra ett lyckat besök. Förutom maten är inredningen, en sorts blandning av danska klassiker och asiatisk dekoration, en av Köpenhamns mest inbjudande.
Admiralgade 26.
Louise Roe Gallery & The Roe Bar
Smakfullt galleri

Vognmagergade har på senare tid blivit ett av Köpenhamns främsta butiksstråk. Här ligger bland annat Henrik Vibskovs charmiga multibrandshop med designerkläder, textilföretaget Tekla och Toteme (öppnar inom kort). Längst upp på gatan, i botten av det pampiga Egmont-huset, finns Louise Roe Gallery som en perfekt avslutning på en shoppingrunda.
Till höger när du går in genom entrén: formgivaren Louise Roes samling av egna inredningsobjekt – stolar, bord, belysning, keramik och glas – allt vackert presenterat för att skapa det största av habegär. Till vänster: Ett supermodernt kafé – The Roe Bar – med inredning i marmor och rostfritt stål. Här kan du även ta med kaffet ut på gatan och sitta på någon av de fina aluminiumpallarna som är utställda på trottoaren.
Bonusinfo: Louise Roes dotter heter Sophia och är av Skandinaviens största modeprofiler, de har gjort en fin glaskollektion tillsammans.
Vognmagergade 9.
Hart Bakery
Världsberömt surdegsbröd

Den amerikanske bagaren Richard Hart inledde sin karriär på ikoniska Tartine Bakery i San Francisco, flyttade till Köpenhamn och blev anställd på Noma och öppnade sedan eget – Hart – tillsammans med René Redzepi. Harts första lokal ligger i en före detta smørrebrødbutik i Frederiksberg med en 10-tonsugn och ett fermenteringsrum där allt som kommer ut är gjort av närproducerade råvaror. Hart har sedan rullats ut som en kedja över staden och i dag finns inte mindre än tio olika bagerier.
På Hart köper du världens bästa surdegsbröd som bakas med lång jäsning vilket skapar en mjuk insida och en ytterst frasig och krispig utsida. När jag var i Köpenhamn i augusti på Fashion Week åt jag ”lunch” på Hart varje dag – en surdegsfralla med sesamfrön, smör och ost. På menyn finns även spandauer (som i princip är det vi kallar wienerbröd), fluffiga kardemummabullar och olika bakverk fyllda med exempelvis äpple och vaniljkräm och med ett honungsflarn på toppen.
Gammel Kongevej 109.
Italo Thai
Modern trattoria

Bara namnet är ju kul. Och ett besök på den här charmiga hål-i väggen-krogen kommer garanterat att vara en angenäm upplevelse. Italo Thai, belägen på en av Köpenhamns mest livfulla gator, Værnedamsvej mellan Vesterbro och Frederiksberg, har blivit en supersuccé på kort tid.
Den anspråkslösa lokalen inhyste tidigare en thailändsk takeaway och har nu förvandlats till en modern trattoria där delar av personalen kommer från närbelägna systerkrogen Italo Disco. (Det finns även ett Italo Café vägg i vägg som är öppet från tidig morgon och serverar kaffe och panini.)
Italo Thai har behållit några av de thailändska rätterna men serverar annars välbekanta italienska klassiker som cacio e pepe och puntarelle alla romana, focaccia med burrata och tomater, penne all’arrabbiata, risotto, panzanella, penne alla Norma och – såklart – en himmelskt smarrig tiramisu.
Værnedamsvej 10.
25hours Paper Island
Himmelsk hotellupplevelse

Tänk dig att bo på ett hotell mitt i staden men med känslan av att du befinner dig i naturen och nära vattnet. Hotellkonceptet 25hours – som även finns i bland annat Berlin, Florens, Paris, Wien och Dubai – har hittat en perfekt location för att öppna sitt andra hotell i Köpenhamn. Sprillans nya 25hours Hotel Paper Island är nämligen beläget på Papirøen, en kort promenad över gångbron från Nyhavn och nära Royal Opera House.
Den här platsen fungerade historiskt som ett industriområde (lager av papper till tidningsproduktion) men har sedan 2016 och fram till nu förvandlats till ett centrum för kultur, mat och bostäder, utvecklat av prisbelönta danska COBE Architects. Hotellbyggnadens design är inspirerad av Christianshavns gamla lagerhus med höga gavlar där taken skiljer sig i höjd, vilket ger staden en helt ny och varierad skyline.
Interiören på hotellet påminner om skandinaviska sommarhus med varma träslag, maritima inredningsdetaljer och tegel. Här känner du verkligen att du är på semester. För affärsresenären som söker mer puls finns även systerhotellet 25hours Indre Byen sedan 2022.
Papirøen 25.
Bar Amore
Vinnande vinbar

Lea Parkins och Philip Skovgaard har blivit en synnerligen framgångsrik krögarduo i Köpenhamn. Inom en radie inte större än 700 meter har de byggt upp ett litet restaurangimperium på Vesterbro: Bevi Bevi, Mangia, Bar la Una, Circolo och – Bar Amore. De kallar den nya satsningen i en före detta cykelaffär på Gammel Kongevej 74 för ”femte fingret som fullbordar handen”.
Bar Amore ligger nämligen vägg i vägg med Circolo, och de två restaurangerna delar kök, men så mycket mer har de inte gemensamt. Om Circolo är det toskanskinspirerade matstället är Bar Amore en napolitansk granne där vinet är minst lika viktigt. På menyn finns smårätter som musslor i chiliolja och vitlök, friterade calamari, köttbullar i tomatsås och lättare pastatallrikar.
Bar Amore öppnade i somras och är just nu en av stadens mest omtalade krogar. Interiören är designad med en stor bardel som rymmer ett tjugotal gäster och som skapar en härlig och uppsluppen stämning i lokalen. Jag var här i augusti före en Fred Again-konsert och det var svårt att få gruppen att lämna Bar Amore i tid. Lite för trevligt, helt enkelt.
Gammel Kongevej 74.
Apollo Bar
Matupplevelse på museum

Det finns inget ställe jag förknippar mer med Köpenhamn än just Apollo Bar på gården till Kunsthal Charlottenborg, nära Nyhavn. Den kände kocken och restaurangprofilen Frederik Bille Brahe öppnade här 2017, fyra år efter att han lanserat Atelier September och gjort det till en enorm succé – inte minst på sociala medier. Apollo Bar är just en bar som serverar fantastisk mat, både inomhus och utomhus på sommaren.
Här kan man äta frukost, lunch och middag och stanna även längre än så, till långt in på natten när stället förvandlas till en självklart mötesplats för stadens unga och vackra. Menyn på Apollo Bar är säsongsbaserad och erbjuder ett urval av rätter som speglar en nordisk och Medelhavsinfluerad matlagningsstil. Fokus ligger på färska och enkla ingredienser, men presentationen och smakkombinationerna är alltid genomtänkta och eleganta.
Gästerna sitter på enkla Börge Mogensen-trästolar vid små bord eller väggfasta soffor. Att baren ligger i ett konstmuseum gör att rummet fylls av mycket dagsljus och en speciell atmosfär. Sju år efter öppningen har Frederik Bille Brahe lyckats behålla attraktionskraften hos Apollo Bar, både bland turister och stadens mest medvetna publik.
Kunsthal Charlottenborg, Nyhavn 2.